1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Augustowie obchody święta odbyły się nieco wcześniej, bo w niedzielę 26 lutego.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.15 w Bazylice Mniejszej NSJ w Augustowie. W świątyni odprawiono mszę w intencji Żołnierzy Wyklętych, w której udział wzięli lokalni kombatanci oraz przedstawiciele służb mundurowych. Wraz z nimi modlili się członkowie środowisk patriotycznych i historycznych, działacze samorządowi oraz młodzież szkolna. W bazylice pojawił się również Jarosław Zieliński, Sekretarz Stany w MSWiA, oraz jego żona.

Po mszy uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicą 3 Maja do Domu Turka. Było to miejsce kaźni podziemia antykomunistycznego, które działało w Augustowie w latach 1944-1963. Pod Domem Turka złożono kwiaty, a kolejny marsz ruszył w stronę ulicy Portowej, gdzie znajduje się pomnik Żołnierzy Polski Podziemnej. Jarosław Zieliński wygłosił pod pomnikiem przemówienie okolicznościowe, a delegacje poszczególnych środowisk złożyły kwiaty.

Ostatnim elementem obchodów był bieg „Tropem wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Padający śnieg nie odstraszył uczestników, którzy pokonywali jeden z trzech wybranych dystansów: 1 km, 1963 m oraz 5 km. Nietypowy dystans 1963 m ma wymiar symboliczny – jest to rok, w którym zastrzelono ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. Lalka. Bieg co roku organizuje ogólnopolska Fundacja Wolności Demokracja, a patronują mu lokalne samorządy i kluby historyczne.