Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Augustowie obchody święta odbyły się nieco wcześniej, bo w niedzielę 26 lutego.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.15 w Bazylice Mniejszej NSJ w Augustowie. W świątyni odprawiono mszę w intencji Żołnierzy Wyklętych, w której udział wzięli lokalni kombatanci oraz przedstawiciele służb mundurowych. Wraz z nimi modlili się członkowie środowisk patriotycznych i historycznych, działacze samorządowi oraz młodzież szkolna. W bazylice pojawił się również Jarosław Zieliński, Sekretarz Stany w MSWiA, oraz jego żona.
Po mszy uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicą 3 Maja do Domu Turka. Było to miejsce kaźni podziemia antykomunistycznego, które działało w Augustowie w latach 1944-1963. Pod Domem Turka złożono kwiaty, a kolejny marsz ruszył w stronę ulicy Portowej, gdzie znajduje się pomnik Żołnierzy Polski Podziemnej. Jarosław Zieliński wygłosił pod pomnikiem przemówienie okolicznościowe, a delegacje poszczególnych środowisk złożyły kwiaty.
Ostatnim elementem obchodów był bieg „Tropem wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Padający śnieg nie odstraszył uczestników, którzy pokonywali jeden z trzech wybranych dystansów: 1 km, 1963 m oraz 5 km. Nietypowy dystans 1963 m ma wymiar symboliczny – jest to rok, w którym zastrzelono ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. Lalka. Bieg co roku organizuje ogólnopolska Fundacja Wolności Demokracja, a patronują mu lokalne samorządy i kluby historyczne.
4.5
Fajnie, że takie coś się organizuje, widać, że temat żołnierzy wyklętych jest teraz modny, to nawet dobrze.
Fajnie, że uczczono pamięć Wyklętych, ale trzeba pamiętać, że nie wśród nich trafiło się kilku mało chwalebnych osobników. Ogólnie rzecz biorąc nie jest to do końca zbadany temat…
badzo dobrze, trzeba pamiętać o tradycji i historii