Jak ocalić język?

Można o nim śpiewać, wygłaszać wykłady czy też rozbierać na czynniki pierwsze, ale to właśnie język jest podstawowym elementem tożsamości każdego narodu.

Mogliśmy się o tym przekonać w trakcie konferencji naukowej „Język ojczysty jako przedmiot badań regionalnych. Ocalamy dziedzictwo kulturowe od zapomnienia”, która została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przez Centralną Bibliotekę Rolniczą, Towarzystwo Kultury Języka, Mazowieckie Towarzystwo Kultury oraz Polską Fundację Kościuszkowską.

Na tym ważnym wydarzeniu, które odbyło się 20 lutego w auli Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie nie zabrakło uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Warto podkreślić, że był to jeden z elementów projektu „Dialog pokoleń”, który szkoła realizuje. Jest to cenne dla młodzieży doświadczenie, ponieważ polega na utrwalaniu języka przeszłości dla następnych pokoleń i dokumentowaniu przemijającej kultury ludowej. Sama gwara to element twórczy regionów, dlatego też praca młodych badaczy została doceniona zaproszeniem na Konferencję, na której wysłuchali referatów wybitnych gości i poznali najnowocześniejsze metody badawcze. A to jeszcze bardziej zmotywowało do dalszej pracy nad ocaleniem przeszłości.

Sam kontakt ze środowiskiem naukowym oraz docenienie pracy młodych językoznawców pozwala sądzić, że wyrasta nam w Augustowie młodzież, dla której język będzie tak samo cennym zjawiskiem jak tożsamość pokoleniowa.

5 thoughts on “Jak ocalić język?

  1. Myślę, że powinno być więcej programów poświęconych naszej pięknej, ojczystej mowie. Ostatnio u mnie w domu odbył się montaż telewizora (nowy nabytek) a wraz z nim kilkaset kanałów – na jakiejś zapomnianej stacji nadawali program profesora Miodka. Zmartwiło mnie to, bo audycja była bardzo ciekawa. Uważam, że program powinna transmitować w czasie największej oglądalności jakaś znana stacja. To tylko moje marzenie, nie zapowiada się na zmianę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *