Jak ocalić język?

Można o nim śpiewać, wygłaszać wykłady czy też rozbierać na czynniki pierwsze, ale to właśnie język jest podstawowym elementem tożsamości każdego narodu.

Mogliśmy się o tym przekonać w trakcie konferencji naukowej „Język ojczysty jako przedmiot badań regionalnych. Ocalamy dziedzictwo kulturowe od zapomnienia”, która została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przez Centralną Bibliotekę Rolniczą, Towarzystwo Kultury Języka, Mazowieckie Towarzystwo Kultury oraz Polską Fundację Kościuszkowską.

Na tym ważnym wydarzeniu, które odbyło się 20 lutego w auli Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie nie zabrakło uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Warto podkreślić, że był to jeden z elementów projektu „Dialog pokoleń”, który szkoła realizuje. Jest to cenne dla młodzieży doświadczenie, ponieważ polega na utrwalaniu języka przeszłości dla następnych pokoleń i dokumentowaniu przemijającej kultury ludowej. Sama gwara to element twórczy regionów, dlatego też praca młodych badaczy została doceniona zaproszeniem na Konferencję, na której wysłuchali referatów wybitnych gości i poznali najnowocześniejsze metody badawcze. A to jeszcze bardziej zmotywowało do dalszej pracy nad ocaleniem przeszłości.

Sam kontakt ze środowiskiem naukowym oraz docenienie pracy młodych językoznawców pozwala sądzić, że wyrasta nam w Augustowie młodzież, dla której język będzie tak samo cennym zjawiskiem jak tożsamość pokoleniowa.

5 thoughts on “Jak ocalić język?

  1. Myślę, że powinno być więcej programów poświęconych naszej pięknej, ojczystej mowie. Ostatnio u mnie w domu odbył się montaż telewizora (nowy nabytek) a wraz z nim kilkaset kanałów – na jakiejś zapomnianej stacji nadawali program profesora Miodka. Zmartwiło mnie to, bo audycja była bardzo ciekawa. Uważam, że program powinna transmitować w czasie największej oglądalności jakaś znana stacja. To tylko moje marzenie, nie zapowiada się na zmianę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *