Ulga dla małych przedsiębiorców – koniec zryczałtowanej składki ZUS

Obecnie każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek płacenia comiesięcznej składki ZUS w wysokości 1121 zł. Składka musi być opłacana nawet, gdy dochody miesięczne przedsiębiorcy są niższe niż jej wysokość. Obowiązek ten przyczynia się do zwiększenia szarej strefy i do zamykania wielu małych przedsiębiorstw.

Według raportu NIK szara strefa obejmuje ponad 700 tysięcy osób. W celu jej zmniejszenia wprowadzono w 2005 roku niższy ZUS, który opłacają przedsiębiorcy przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności. Po tym okresie składka na ZUS wzrasta do poziomu 1121 zł, co przyczynia się do likwidacji wielu małych firm.

Plan Morawieckiego zakłada, że składka ZUS dla przedsiębiorców o zryczałtowanej wysokości zostanie zlikwidowana. Firmy, których przychody miesięczne są niższe niż 5 tysięcy złotych, zostaną zwolnione z opłacania zryczałtowanej składki. Zostanie ona zastąpiona podatkiem w wysokości 22,5%, który zastąpi także podatek dochodowy oraz VAT.

Według Ministerstwa Rozwoju najmniejsi przedsiębiorcy zaoszczędzą dzięki takiemu rozwiązaniu nawet 50% dotychczasowych danin. Co ważne, jednorazowa danina ma mieć zmienną wysokość obliczaną procentowo, co zwiększać będzie opłacalność prowadzenia biznesów. Dzięki planowi Ministerstwa przedsiębiorcy zarabiający 2500 zł oddawaliby państwu jedynie 562 zł zamiast dotychczasowych 1121 do ZUS i podatku dochodowego w wysokości 19%. Jest to najbardziej radykalna propozycja zmian dla przedsiębiorców od lat.

 

One thought on “Ulga dla małych przedsiębiorców – koniec zryczałtowanej składki ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *