Lipowiec to prawdziwa chluba Augustowa. Dzielnica położona jest na pobrzeżach Puszczy Augustowskiej nad Jeziorem Białym. Znakomita lokalizacja każdego roku przyciąga licznych turystów i podróżników, z różnych rejonów kraju i spoza jego granic. Wśród przybywających do Augustowa gości bywa też wiele znanych postaci, w tym literackich, które przyczyniają się do promowania tego fantastycznego miejsca.

W dzielnicy znajduje się sporo obiektów i miejsc, z których dumni są jej mieszkańcy. Można znaleźć tam stację kolejową umożliwiającą tubylcom podróżowanie, kiedyś znany na całą Europę tartak, a także słynną szkołę „na polance”. Jest tutaj również ośrodek Jach Klubu Polski, Dom Drzewiarza, siedziba Nadleśnictwa Augustów, ale też mnóstwo ośrodków wczasowych, w których zatrzymać się mogą przybywający do Augustowa wczasowicze. Mówi się, że Lipowiec to dzielnica rybaków, leśników i drzewiarzy, o czym mogą świadczyć poszczególne atrakcje, jakie w sobie skrywa.

W ubiegłym roku obchodzono stulecie powstania dzielnicy Lipowiec. Nie sposób zapomnieć tego wydarzenia, które zapadło w pamięć wszystkim jego uczestnikom, ze względu na rozmiar i ilość atrakcji, w jakich można było wziąć udział. Na uroczystości nawiązano m.in. do związków z Lipowcem jednego z najznakomitszych współczesnych poetów polskich Zbigniewa Herberta. Jeśli już jesteśmy w temacie twórczości poetyckiej to warto też przypomnieć, że w roku 2017 augustowscy poeci na dwunastych z kolei Niedzielnych Pogwarkach Poetyckich przy Herbatce podjęli próbę zmierzenia się z „lipowieckim” tematem przy pomocy wiersza. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja utworów i wystawa akwareli.

Ze względu na duże zainteresowanie pogwarkami, Miejska Biblioteka Publiczka APK w Augustowie postanowiła pójść za ciosem i zorganizować kolejne spotkanie, dlatego teraz mamy przyjemność zaprosić wszystkich mniej lub bardziej znanych poetów na kolejne już pogwarki, które odbędą się w niedzielę 10 września bieżącego roku. Tematem spotkania będzie satyra. Każdy będzie mógł samodzielnie wybrać limeryk, moskalik, lepiej, epitafium, epigramat bądź fraszkę i zaprezentować go publicznie. Pogwarki zorganizowane zostaną z okazji 460-lecia powstania Augustowa, co będzie głównym motywem spotkania.