poezja

Pałasz miłością do poezji? Spotkajmy się na Lipowcu

Lipowiec to prawdziwa chluba Augustowa. Dzielnica położona jest na pobrzeżach Puszczy Augustowskiej nad Jeziorem Białym. Znakomita lokalizacja każdego roku przyciąga licznych turystów i podróżników, z różnych rejonów kraju i spoza jego granic. Wśród przybywających do Augustowa gości bywa też wiele znanych postaci, w tym literackich, które przyczyniają się do promowania tego fantastycznego miejsca.

W dzielnicy znajduje się sporo obiektów i miejsc, z których dumni są jej mieszkańcy. Można znaleźć tam stację kolejową umożliwiającą tubylcom podróżowanie, kiedyś znany na całą Europę tartak, a także słynną szkołę „na polance”. Jest tutaj również ośrodek Jach Klubu Polski, Dom Drzewiarza, siedziba Nadleśnictwa Augustów, ale też mnóstwo ośrodków wczasowych, w których zatrzymać się mogą przybywający do Augustowa wczasowicze. Mówi się, że Lipowiec to dzielnica rybaków, leśników i drzewiarzy, o czym mogą świadczyć poszczególne atrakcje, jakie w sobie skrywa.

W ubiegłym roku obchodzono stulecie powstania dzielnicy Lipowiec. Nie sposób zapomnieć tego wydarzenia, które zapadło w pamięć wszystkim jego uczestnikom, ze względu na rozmiar i ilość atrakcji, w jakich można było wziąć udział. Na uroczystości nawiązano m.in. do związków z Lipowcem jednego z najznakomitszych współczesnych poetów polskich Zbigniewa Herberta. Jeśli już jesteśmy w temacie twórczości poetyckiej to warto też przypomnieć, że w roku 2017 augustowscy poeci na dwunastych z kolei Niedzielnych Pogwarkach Poetyckich przy Herbatce podjęli próbę zmierzenia się z „lipowieckim” tematem przy pomocy wiersza. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja utworów i wystawa akwareli.

Ze względu na duże zainteresowanie pogwarkami, Miejska Biblioteka Publiczka APK w Augustowie postanowiła pójść za ciosem i zorganizować kolejne spotkanie, dlatego teraz mamy przyjemność zaprosić wszystkich mniej lub bardziej znanych poetów na kolejne już pogwarki, które odbędą się w niedzielę 10 września bieżącego roku. Tematem spotkania będzie satyra. Każdy będzie mógł samodzielnie wybrać limeryk, moskalik, lepiej, epitafium, epigramat bądź fraszkę i zaprezentować go publicznie. Pogwarki zorganizowane zostaną z okazji 460-lecia powstania Augustowa, co będzie głównym motywem spotkania.

4 thoughts on “Pałasz miłością do poezji? Spotkajmy się na Lipowcu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *