Inwestycje zagraniczne w polskiej gospodarce – jakie przedsiębiorstwa przyciąga Polska?

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA przygotowała raport, w którym wskazała, jakie przedsiębiorstwa inwestowały w Polsce od 2000 roku. Zestawienie wskazuje, że nasz kraj cieszy się największym zainteresowaniem firm działających w branży elektronicznej i motoryzacyjnej. Jakie były największe dotychczasowe inwestycje zagraniczne w polskiej gospodarce?

Największe inwestycje pod względem wartości

Największą inwestycją zagraniczną w polskiej gospodarce pod względem wartości było otwarcie fabryki Volkswagena we Wrześni – 800 mln euro pomogło w stworzeniu w 2014 roku 2300 miejsc pracy. Na drugim miejscu znalazł się koreański koncern LG Philips LCD, który otwarł w Kobierzycach fabrykę, zatrudniającą ponad 3100 osób. Trzecią najdroższą inwestycją była inwestycja Fiat Auto Poland w Tychach – jej wartość wyniosła nieco ponad 350 mln euro.

Największe inwestycje pod względem zatrudnienia

Największą inwestycją zagraniczną pod względem zatrudnienia było otwarcie centrum dystrybucyjnego Amazon na Bielanach Wrocławskich – przedsiębiorstwo przygotowało 6 tysięcy miejsc pracy. LG Philips LCD, znajdujące się na drugim miejscu zestawienia, zatrudniło prawie o połowę mniej pracowników, podobnie jak zajmujące trzecią i czwartą pozycję koncerny Dell i IBM.

Co przyciąga zagraniczne inwestycje do Polski?

Polska przyciąga zagranicznych inwestorów dzięki kilku czynnikom. Z pewnością najważniejszym z nich jest dogodna lokalizacja kraju na mapie Europy, ułatwiająca dystrybucję towarów i prowadzenie centrów logistycznych. Dodatkowo specjalne strefy ekonomiczne zwiększają rentowność inwestycji, a wysokie kwalifikacje pracowników oraz ich motywacja do pracy zwiększają konkurencyjność polskiego rynku pracy. Dla inwestorów znaczenie ma również możliwość skorzystania z dotacji z Unii Europejskiej, która stawia sobie za cel wspomaganie rozwoju gospodarczego krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Kolejne duże inwestycje

Polski rząd wspiera gospodarkę, prowadząc rozmowy z wieloma inwestorami z zagranicy. W 2016 roku zakończył wielomiesięczne negocjacje z koncernem Daimler, produkującym silniki samochodowe. Nowa fabryka powstanie w Jaworze w województwie dolnośląskim i w 2020 roku osiągnie pełne moce produkcyjne. W zakładzie znajdzie zatrudnienie około 500 osób, a w całym województwie pojawi się dodatkowych kilka tysięcy miejsc pracy w przedsiębiorstwach produkujących komponenty do silników. Wartość inwestycji ma przekroczyć 500 mln euro.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *