Czarne złoto Augustowa

Chociaż Augustów uzyskał status uzdrowiska dopiero w 1993 roku, już w latach 70. XIX wieku chętnie odwiedzany był przez kuracjuszy. Augustowskie sanatoria oferują szeroką gamę zabiegów zwiększających odporność, przyspieszających rehabilitację i leczenie różnorakich schorzeń czy wpływających na poprawę samopoczucia. Niezmiennie od lat największą popularnością cieszą się jednak zabiegi borowinowe: okłady i kąpiele.

Borowina to staropolskie określenie torfu wydobywanego w borach. Torf ten powstaje wskutek rozkładu roślin w środowisku wodnym niemal bez dostępu powietrza. Stosowany jest do kąpieli i odkładów, zawiera bowiem bogactwo cennych substancji organicznych i nieorganicznych, działających ściągająco, przeciwzapalnie, bakteriostatycznie i bakteriobójczo. Polskie zasoby borowiny charakteryzują się wysoką jakością i czystością, dlatego zwane bywają czarnym złotem.

Okłady borowinowe pozytywnie wpływają na leczenie bólów kręgosłupa i zapalenia stawów, a także chorób układu nerwowego. Polecane są przy stłuczeniach, złamaniach i zwichnięciach, szczególnie pomocne będą więc dla sportowców. Borowina pomaga również na dolegliwości kobiece oraz dolegliwości układu pokarmowego. Wykorzystuje się ją także w kosmetyce: działa ujędrniająco, przyspieszając pozbycie się cellulitu i wygładzając zmarszczki, regeneruje włosy i cerę.

Aby przygotować kąpiel borowinową, borowinę miesza się z wodą i podgrzewa do ok. 50°C. Otrzymuje się w ten sposób gęstą papkę – jej właściwości termiczne przyspieszają oczyszczenie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii, które wchłaniane są przez borowinę. Ponieważ taka kąpiel może okazać się za dużym obciążeniem dla organizmu, osobom borykającym się z problemami układu krążenia zalecane są półkąpiele – od pasa w dół.

 

 

2 thoughts on “Czarne złoto Augustowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *