System kanalizacji niskoszumowej – instalacja i zastosowanie
Na chwilę obecną żadna norma europejska nie reguluje wymagań związanych z instalacją systemów niskoszumowych. Mimo to producenci chcąc uniknąć problemów technicznych dbają o to, by ich wymiary były zgodne z normami. Mowa m.in o EN 1451, która to definiuje system KW z polipropylenu, co pozwala na łączenie wspomnianych systemów z typową kanalizacją.
Na rynku dostępnych jest wiele systemów kanalizacji niskoszumowej, w tym duży wybór rur, systemów oraz kształtek posiadających ponadstandardowe właściwości. Ponadto charakteryzują się zgodnością wymiarową z normą normą PN-EN 1451. Dzięki temu możliwe jest konstruowanie złożonych systemów. A gdzie najlepiej się one sprawdzają?
System kanalizacji niskoszumowej – zastosowanie
System bardzo dobrze sprawdza się m.in. w:
– instalacjach przemysłowych,
– szpitalach,
– szkołach,
– kuchniach,
– hotelach,
– domach opieki,
– budynkach jedno- i wielorodzinnych,
– mieszkaniach.
System niskoszumowej KW jest tam stosowany do konstrukcji wewnętrznych instalacji odprowadzania wód deszczowych, przewodów wentylacyjnych, mijanek, pionów kanalizacyjnych, a ponadto przewodów oraz kolektorów.
System KW niskoszumowej – projektowanie
Odnośnie do zgodności wymiarowej, to jak wspomnieliśmy już na wstępie, nie istnieje europejska norma regulująca precyzyjnie wymagania, jakie są stawiane systemom niskoszumowym. Podczas jego projektowania należy jednak użyć odpowiedniego systemu oraz określone rozwiązania projektowe, aby spełniały one swoją rolę. W większości oferowanych na naszym rynku systemów KW stosuje się w trakcie produkcji system polipropylenu wzbogacony dodatkami mineralnymi. Te ostatnie powodują to, iż rurę jest trudniej wprawić w drgania, dzięki czemu spełnia ona swoją rolę – tłumi dźwięki powstałe już wewnątrz systemu. Wszelkie szczegóły techniczne związane ze składem tej wyciszającej/tłumiącej mieszkanki objęte są już producencką tajemnicą.
Dlaczego warto stosować rozwiązania niskoszumowe?
Warto postawić na wspomniane rozwiązania chociażby z uwagi na fakt, iż są one w porównaniu do kanalizacji, która została wykonana z żeliwa jest znacznie bardziej cicha (nawet o około cztery razy). To jednak nie koniec. Jeśli zależy nam na komforcie, możemy poprosić producenta o specjalne uchwyty montujące. Ich wykładziny znacznie przyczynią się także do zwiększania skuteczności systemu KW.
Zobacz też: http://www.fachowyinstalator.pl/technologie/instalacje-wodne-i-kanalizacja/