dom

Betonowe, plastikowe czy ze stali nierdzewnej – jakie szambo przydomowe wybrać?

Jedną z ważniejszych inwestycji, jaka spoczywa na barkach inwestora budującego dom, jest zapewnienie gospodarstwu odpowiedniej instalacji wodno-kanalizacyjnej. W niektórych rejonach kraju, m.in. na wsiach, ale również – co dość zaskakujące – także w dużych miastach (takich jak Warszawa), wciąż popularnym rozwiązaniem jest szambo, do którego spływają ścieki i domowe nieczystości. Na jaki zbiornik warto się zdecydować?

Szambo betonowe – tradycyjne rozwiązanie na długie lata

Szamba betonowe są najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w Polsce i mają tu swoją długoletnią tradycję użytkowania. Stąd też większość firm ma w swoim asortymencie właśnie tego typu zbiorniki. Ponadto, betonowe szamba mogą pomieścić w sobie znacznie więcej nieczystości aniżeli ich plastikowe odpowiedniki. Ich odpowiedni ciężar sprawia, że zachowują swoje miejsce nawet w wilgotnej glebie.

Problem z użytkowaniem betonowego szamba może się pojawić w sytuacji, gdy zbiornik został wykonany ze słabej jakości mieszanki betonowej, która w ciągu upływu lat ulega pęknięciu. Wówczas może dojść do wycieku nieczystości prosto do gleby, a nawet do przedostania się ścieków do wód gruntowych. Ze względu na duży ciężar zbiornika, jest on dość trudny w instalacji. Betonowe szambo jest też znacznie droższe aniżeli ich plastikowy odpowiednik. Warto jednak potraktować jego zakup bardziej jako inwestycję aniżeli jednorazowy wydatek. Będziemy go w końcu używać przez wiele lat. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zbiorniki te „przeżyją” również nas. Takie solidne pojemniki oferuje producent szamb http://www.awatransbet.pl.

 

Szambo z tworzywa sztucznego – plusy i minusy rozwiązania

Plastikowe szambo ma szereg zalet i wad. Do tych pierwszych można zaliczyć lekkość, która znacznie ułatwia instalację. Tworzywo sztuczne nie ma też tendencji do takiego pękania jak zbiornik betonowy wykonany z kiepskiej jakości mieszanki. Plastikowe szambo nie jest też narażone na tak dużą korozję jak zbiornik wykonany ze stali nierdzewnej, który szerzej opisujemy poniżej.

Jeśli zaś chodzi o minusy tego rozwiązania, to należy do nich możliwość uszkodzenia zbiornika w czasie montażu, ale też – w sytuacji nieprawidłowej instalacji – przemieszczanie się zbiornika w glebie w okresach obfitych deszczy.

Szambo ze stali nierdzewnej – wady i zalety
Zbiorniki na szambo wykonane ze stali nierdzewnej nie są zbyt popularnym rozwiązaniem w Polsce, głównie ze względu na ich krótką żywotność wynoszącą około 20 lat. Poważnym problemem tego typu zbiornika jest ryzyko szybkiego rdzewienia stalowych pokryw, które można na szczęście oddzielnie dokupić i wymienić w razie potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *