dom

Wybierasz szambo dla gospodarstwa domowego? Zobacz, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej

Dobrze dopasowane do potrzeb domowników szambo (o odpowiedniej pojemności) pozwala ograniczyć kłopotliwość i koszty związane z jego opróżnianiem. Przy wyborze szamba ważny jest też rodzaj zbiornika. Ten powinien być przede wszystkim szczelny i bezpieczny dla środowiska. Zobaczmy, co w tej mierze udostępniają nam producenci.

Szamba betonowe – najpopularniejsze rodzaje

Wśród najpopularniejszych rodzajów zbiorników pojawiają się pojemniki wykonane z betonu B30. Solidny surowiec sprawia, że zawartość szamba pozostaje w zbiorniku i nic z niego nie przedostaje się do gleby. Takie zbiorniki stosuje się nie tylko w mniejszych miejscowościach i na wsiach, lecz również w dużych miastach (takich jak Warszawa). Takie rozwiązanie jest w pełni sprawdzone i ekologiczne.

Wyróżnić można 3 podstawowe rodzaje szamb, mianowicie:

  • 1-komorowe,
  • 2-komorowe,
  • 3-komorowe.

W sprzedaży znajdują się zazwyczaj szamba w kształcie owalnym albo okrągłym. Zaokrąglona forma ma pozytywny wpływ na parametry użytkowe i dłuższą żywotność zbiornika. Toteż, wybierając szambo do własnego gospodarstwa domowego, lepiej zdecydować się na te modele niż na mniej wytrzymałe, kwadratowe lub prostokątne, zbiorniki.

Szamba plastikowe – silna konkurencja dla zbiorników z betonu

Wśród największych zalet szamb plastikowych warto wymienić ich zwiększoną odporność na pękanie. Lekka waga ułatwia sprawną instalację na podwórku. Niewielka waga ma też niestety swoje złe strony, które mogą uwidocznić się w momencie, gdy na zewnątrz dojdzie do silnych opadów deszczu. Wówczas lekki zbiornik może na przykład samoczynnie przemieścić się w glebie.

Jakie szambo wybrać dla rodziny?

W sklepach specjalistycznych można kupić nie tylko betonowe zbiorniki na szambo, ale również pojemniki ze stali nierdzewnej. Są one znacznie mniej popularne aniżeli ich plastikowe i betonowe odpowiedniki. Ich wytrzymałość szacuje się na około 20, maksymalnie 25 lat. Ich wadą jest spora podatność na rdzę i korozję.

Innym typem przydomowych szamb są zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego. W porównaniu z tymi wykonanymi ze stali nierdzewnej, te są znacznie bardziej odporne na rdzewienie. Lżejsza waga zbiorników na szambo z tworzyw sztucznych sprawia jednak, że są one podatne na uszkodzenia strukturalne. Stąd też konieczna jest ich odpowiednia instalacja na posesji inwestora.

Szeroki wybór zbiorników do potrzeb domowych oferuje producent szamb, firma Awatransbet. Wejdź na stronę http://www.awatransbet.pl i zobacz, które z rozwiązań sprawdzi się u Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *