auto

A więc chcesz wynająć samochód

No i bardzo słusznie, mobilność to podstawa. Jeżeli jesteś na tyle dobrym kierowcą, żeby swobodnie radzić sobie w obcym mieście czy wręcz obcym kraju, nie boisz się, że spowodujesz kolizję, nie znając terenu albo miejscowych obyczajów panujących na drodze, to oczywiście wynajem auta będzie znakomitym pomysłem. Nie będziesz zdany na uciążliwy transport publiczny, załatwisz lub zwiedzisz o wiele więcej, niż gdybyś samochodu nie miał.

Czego oczekują wypożyczalnie samochodów

Często unikają tych najmłodszych kierowców, stawiają na doświadczenie, dlatego warunkiem bywa ukończenie 21 lat oraz posiadanie prawa jazdy co najmniej od roku. Nie trzeba mieć polskiego prawa jazdy, wystarczy dokument wystawiony w krajach europejskich oraz niektórych poza naszym kontynentem. Ważne jest po prostu prawo do prowadzenia pojazdów mechanicznych w Polsce lub w innym kraju, jeśli rezerwujesz pojazd przed podróżą zagraniczną i chcesz poruszać się nim po jakimś innym państwie. Atutem jest też karta kredytowa. Może być konieczna, jeśli wypożyczalnia – np. https://www.express.pl/ – pobiera kaucję zwrotną. Jest to kwota blokowana na karcie kredytowej klienta i zwracana mu, gdy odda samochód bez uszkodzeń.

Jak wypożyczyć auto, nie wychodząc z domu

Wszystko można załatwić on-line. Wypożyczalnie mają do tego celu specjalne formularze na swoich stronach internetowych. Można też dzwonić na ich infolinie. Trzeba pamiętać, że cena za 1 dzień wypożyczenia samochodu zależy przede wszystkim od jego klasy. Na dłuższą podróż wybierzesz więc pojazd komfortowy, a na parę dni sprawnego poruszania się po obcym mieście – tańszy, niewielki, który wszędzie łatwo zaparkować. Trzeba będzie wybrać i podać datę i miejsce odbioru oraz zwrotu, a także wyposażenie dodatkowe, jeśli jest potrzebne (np. fotelik do przewożenia dziecka albo uchwyty na narty lub rowery etc.). Dokumentów nie trzeba wiele, wystarczy prawo jazdy i dowód osobisty albo paszport.

Jaką wypożyczalnię wybrać

Przed wyborem dobrze jest zapoznać się z warunkami umowy. Chodzi tu np. o limit kilometrów do przejechania lub jego brak a także postępowanie firmy i ewentualne koszty obciążające klienta w razie powstania szkody. Ponieważ czasem wchodzą w grę kwoty mogące mieć znaczenie dla czyjegoś budżetu, umowę trzeba przed podpisaniem studiować uważnie i spokojnie. W różnych wypożyczalniach klientom proponowane są różne warunki wynajmu.

Warto wiedzieć, że są też wypożyczalnie, w których można rezerwować samochód w dowolnym kraju świata i płacić za wynajem z góry, w złotówkach. Odpada wówczas problem szukania dobrej wypożyczalni na miejscu, studiowania umowy w obcym języku i płacenia w obcej walucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *