Polskie strefy ekonomiczne

Specjalne strefy ekonomiczne powstały w celu przyspieszania rozwoju określonych regionów poprzez przyciąganie inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy. Działalność gospodarcza prowadzona w strefie jest zwolniona z obowiązku płacenia CIT lub PIT. Gdzie zlokalizowane są polskie strefy ekonomiczne? Oto ich lista.

 

  1. Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości

Strefa będzie funkcjonować do końca 2026 roku. Dysponuje 413 ha powierzchni i wydała 116 zezwoleń na prowadzenie działalności, co pomogło stworzyć 7 tysięcy miejsc pracy.

  1. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

Jest to lider wśród polskich stref ekonomicznych. Na jej obszarze działa ponad 250 firm, których inwestycje szacuje się na 22 mld złotych. W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej utworzono 55 tysięcy miejsc pracy, w tym zatrudniono prawie 4 tysiące osób w koncernie General Motors w Gliwicach.

  1. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Wartość PKB wytworzonego w strefie w przeliczeniu na jednego mieszkańca przekracza wysokość średniej krajowej. Zainteresowanie inwestycjami w strefie jest wysokie ze względu na bliskość do granicy z Niemcami i Czechami.

  1. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

 

Strefa zajmuje obszar 1302 ha i przyciąga głównie firmy logistyczne. Leży w 3 województwach: łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim.

  1. Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK Mielec

Jest to najdłużej działająca w Polsce strefa ekonomiczna – powstała już w 1995 r. Będzie działała do roku 2026, a jej zarządzenie zajmować się będzie Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

  1. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Obejmuje obecnie 24 podstrefy, które zajmują powierzchnię ok. 1860 ha w województwach: pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim. Działa od 1994 roku.

  1. Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Strefa zainicjowała otwarcie Wyższej Szkoły Zarządzania, Pomorskiej Akademii Kształcenia Zawodowego, Aukcji Rybnej w Ustce, Centrum Informacji Europejskiej PARP S.A. w Słupsku oraz Słupskiego Inkubatora Technologicznego. Jej działania znacząco zmniejszyły bezrobocie w regionie.

  1. Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Bliskość do granicy z Białorusią, Rosją i Litwa przyciąga inwestorów chcących współpracować z krajami wschodniej Europy. Strefa dzieli się na 7 podstref o powierzchni ok. 375 ha.

  1. Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Strefa powstała w celu zmniejszenia bezrobocia na terenie województwa podkarpackiego. Wykorzystuje walory logistyczne obszaru i wspiera rozwój miasta.

  1. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Strefa została wyróżniona w 2014 roku za kompleksowość i poziom obsługi inwestora. Posada tereny w 48 lokalizacjach w sąsiedztwie granicy z Czechami i Niemcami.

  1. Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Obszar 1057 ha został przeznaczony na różnego rodzaju inwestycje gospodarcze. Inwestorzy mogą liczyć na pomoc publiczną udzielaną przez samorządy i kadrę doświadczonych pracowników.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *