Polskie strefy ekonomiczne
Specjalne strefy ekonomiczne powstały w celu przyspieszania rozwoju określonych regionów poprzez przyciąganie inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy. Działalność gospodarcza prowadzona w strefie jest zwolniona z obowiązku płacenia CIT lub PIT. Gdzie zlokalizowane są polskie strefy ekonomiczne? Oto ich lista.
- Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości
Strefa będzie funkcjonować do końca 2026 roku. Dysponuje 413 ha powierzchni i wydała 116 zezwoleń na prowadzenie działalności, co pomogło stworzyć 7 tysięcy miejsc pracy.
- Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
Jest to lider wśród polskich stref ekonomicznych. Na jej obszarze działa ponad 250 firm, których inwestycje szacuje się na 22 mld złotych. W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej utworzono 55 tysięcy miejsc pracy, w tym zatrudniono prawie 4 tysiące osób w koncernie General Motors w Gliwicach.
- Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Wartość PKB wytworzonego w strefie w przeliczeniu na jednego mieszkańca przekracza wysokość średniej krajowej. Zainteresowanie inwestycjami w strefie jest wysokie ze względu na bliskość do granicy z Niemcami i Czechami.
- Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Strefa zajmuje obszar 1302 ha i przyciąga głównie firmy logistyczne. Leży w 3 województwach: łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim.
- Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK Mielec
Jest to najdłużej działająca w Polsce strefa ekonomiczna – powstała już w 1995 r. Będzie działała do roku 2026, a jej zarządzenie zajmować się będzie Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
- Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Obejmuje obecnie 24 podstrefy, które zajmują powierzchnię ok. 1860 ha w województwach: pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim. Działa od 1994 roku.
- Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Strefa zainicjowała otwarcie Wyższej Szkoły Zarządzania, Pomorskiej Akademii Kształcenia Zawodowego, Aukcji Rybnej w Ustce, Centrum Informacji Europejskiej PARP S.A. w Słupsku oraz Słupskiego Inkubatora Technologicznego. Jej działania znacząco zmniejszyły bezrobocie w regionie.
- Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Bliskość do granicy z Białorusią, Rosją i Litwa przyciąga inwestorów chcących współpracować z krajami wschodniej Europy. Strefa dzieli się na 7 podstref o powierzchni ok. 375 ha.
- Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Strefa powstała w celu zmniejszenia bezrobocia na terenie województwa podkarpackiego. Wykorzystuje walory logistyczne obszaru i wspiera rozwój miasta.
- Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Strefa została wyróżniona w 2014 roku za kompleksowość i poziom obsługi inwestora. Posada tereny w 48 lokalizacjach w sąsiedztwie granicy z Czechami i Niemcami.
- Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Obszar 1057 ha został przeznaczony na różnego rodzaju inwestycje gospodarcze. Inwestorzy mogą liczyć na pomoc publiczną udzielaną przez samorządy i kadrę doświadczonych pracowników.